Ludzie

Biogram

Jestem z wykształcenia biologiem; pracując na Wydziale Biologii UW zajmuję się ekologią organizmów i siedlisk wodnych. Interesuje mnie ekologia stresu, sposoby, na jakie zwierzęta wodne radzą sobie ze stresem, także tym generowanym przez antropopresję, ewolucja interakcji międzygatunkowych, stan środowiska przyrodniczego i metody jego ochrony. Na Wydziale Artes Liberales od kilku lat buduję, wraz z Kolegami z WAL, ofertę kursów przyrodniczych dla humanistów. Program stopniowo wysyca się ciekawymi propozycjami kursów z zakresu chemii, fizyki, geologii, pogranicza biologii i medycyny, behawiorystyki itd. Te zajęcia, współprowadzone przez specjalistów różnej maści, są interdyscyplinarne w najczystszym tego słowa znaczeniu. Studenci mają szansę posłuchać o ewolucji i religii, ciele ludzkim i nagości, chorobach, katastrofach naturalnych, tak jak widzą te problemy teolodzy, genetycy, ekolodzy, ewolucjoniści, kulturoznawcy, krytycy i historycy sztuki i w ten wielogłos wpisać się swoimi refleksjami. W pewnym sensie ukoronowaniem tych działań jest powołanie do życia nowego kierunku Antropozooologia, który dotyczy pogranicza ludzko-zwierzęcego, i oferuje przestrzeń studentom i wykładowcom, którzy w myśleniu o najbardziej fascynujących zjawiskach przyrodniczych, społecznych, kulturowych nie chcą ograniczać się do metodologii i języka swoich specjalności, ale wpływają na szerokie wody poszukiwań międzyobszarowych.
Stoję więc okrakiem pomiędzy biologią a humanistyką i pomiędzy dwiema rzeczywistościami administracyjnymi – Wydziału Biologii i Artes Liberales. Ciekawe doświadczenie! Interesuję się prywatnie historią sztuki, lubię słuchać muzyki poważnej, czytać dużo i o wszystkim, spacerować i rozmawiać z moimi psami. Niestety, notorycznie brakuje mi czasu, więc… sama zwolna staję się dobrym obiektem studiów nad ekologią stresu…

OK
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się wiecej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.