Konkurs Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego to projekt, którego celem jest propagowanie działań przedsiębiorczych oraz przedstawienie dobrych praktyk i promowanie pozytywnych przykładów studentów, doktorantów, absolwentów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego angażujących się w tworzenie i rozwijanie firm i organizacji.
Konkurs ma też za zadanie promocję Uniwersytetu Warszawskiego jako miejsca inspirującego i wspierającego przedsiębiorczość.
Promocja przedsiębiorczych postaw i pokazywanie dobrych praktyk polskiego biznesu przyczynia się nie tylko do budowania wizerunku Uniwersytetu jako instytucji wspierającej przedsiębiorczość, ale także przyczynia się do lepszej rozpoznawalności takich dobrych wzorców w społeczeństwie.
Z roku na rok konkurs ma coraz szerszy zasięg. Początkowo był to projekt Wydziału Zarządzania UW, aby po kilku edycjach przejść na poziom ogólnouniwersytecki.
W tym roku odbędzie już piąta edycja konkursu.
Dotychczasowo nagrody przyznawano w 4 kategoriach, które mają charakter stały i cykliczny.
- Master of Business – Przedsiębiorstwo, które osiągnęło sukces i funkcjonuje na rynku więcej niż 4 lata. Przedsiębiorcy zgłaszający się w tej kategorii będą proszeni o podanie danych dokumentujących pozycję rynkową
- Przedsiębiorca społeczny – Organizacja, który wspiera działania na rzecz społeczeństwa. Oceniane są: rozwiązanie konkretnych problemów społecznych, zaangażowanie społeczne, budowanie partnerstw, efektywność działania, otrzymane wyróżnienia.
- Innowacja/ Innowator Roku – Przedsiębiorcy oferujący innowacyjne produkty lub usługi lub stosujący nowoczesne/ innowacyjne rozwiązania organizacyjne. Oceniane będą: innowacyjność rozwiązania, skalowalność, skuteczność działań, atrakcyjność przekazu. W przypadku produktu lub usługi ocenie mogą podlegać takie komponenty jak: uzyskane patenty, certyfikaty, opracowane prototypy, sprzedane licencje.
- Start-up Roku UW – Do konkursu mogą̨ zostać́ zgłoszone wyłącznie start- upy, które zostały zgłoszone do rejestracji nie później 12 mc przed terminem rozstrzygnięcia konkursu – wręczenia nagród, i działające nie dłużej niż 5 lat. Oceniane będą: model biznesowy, unikalność rozwiązania, zespół, rynek i potencjał globalny oraz innowacyjność i kreatywność nowego pomysłu biznesowego.
W tym roku organizatorzy zdecydowali się dodać kolejną kategorię chcąc docenić pożądane działania obszarze korporacji.
- Przedsiębiorca korporacyjny – Pracownik, który zainicjował udokumentowane w drożenie innowacyjnego produktu, usługi lub rozwiązania. W zakresie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych przedsiębiorstwa, oceniane mogą być następujące obszary: innowacyjna organizacja łańcuchów dostaw, sprzedaży i marketingu, innowacyjne metody i narzędzia w zarządzaniu firmą, zakup licencji i nowych technologii, prowadzenie działalności badawczo – rozwojowej, współpraca z ośrodkami naukowymi i parkami technologicznymi.
Decyzje o wygranej podejmuje Kapituła Konkursu, która ma możliwość przyznania dodatkowych wyróżnień oraz nagród specjalnych.
Zasady wyłaniania laureatów:
Organizatorzy powołują Kapitułę Konkursową złożoną z Patronów Konkursu oraz Przedstawicieli Przedsiębiorstw i Organizacji wspierających przedsiębiorczość (Kapituła musi być znana na 30 dni przed zamknięciem listy zgłoszeń). Również organizatorzy powołują Komisję Konkursową, która składa się z Przedstawicieli Przedsiębiorstw, Organizacji wspierających przedsiębiorczość oraz Pracowników UW (Komisja musi być opublikowana w dniu rozpoczęcia zgłoszeń). Komisja wybiera finalistów i przekazuje ich listę Kapitule Konkursu, która zwykłą większością głosów wskazuje zwycięzców i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach. Kapituła Konkursu może zdecydować o nieprzyznaniu nagrody głównej lub wyróżnienia w poszczególnych kategoriach
Wśród dotychczasowych laureatów są takie firmy jak:
- Przedsiębiorca Społeczny: – Fundacja po DRUGIE – nagroda główna
Fundacja po DRUGIE wspiera młodzież i młodych dorosłych (18-25 lat) zagrożonych i dotkniętych bezdomnością. Pomaga również młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością. - Innowacja/Innowator Roku: – SatAgro Sp. z o.o. – nagroda główna
Zajmują się specjalistycznym monitoringiem satelitarnym. Jak sami o sobie piszą: W kontekście bezprecedensowych wyzwań XXI. wieku, naszym nadrzędnym celem jest poprawa zrównoważenia i rentowności produkcji roślinnej. Osiągamy go poprzez demokratyzację dostępu do monitoringu satelitarnego oraz tworzenie intuicyjnych i skalowalnych narzędzi. - Start-up Roku – ExploRNA Therapeutics – nagroda główna
ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To innowacyjna spółka biotechnologiczna, która opracowuje przełomowe technologie modyfikacji mRNA (informacyjnego RNA – kwasu rybonukleinowego powstającego w wyniku transkrypcji na matrycy DNA, będącego kopią roboczą genu). - Master of Business: – Sygnis New Technologies Sp. z o.o. – finalista
Firma aktywna w obszarach nowych technologii przyrostowych, biotechnologii, energetyki i nanotechnologii. Dzięki ich projektom powstają przełomowe rozwiązania z zakresu magazynowania energii i cyberbezpieczeństwa, pracują też nad pionierskimi metodami ratowania zdrowia i życia, a także wdrażania rozwiązań nanotechnologicznych.
Do konkursu mogą zgłaszać się wszyscy pracownicy, studenci i absolwenci UW. W ten sposób Uniwersytet chce docenić tych wszystkich, którzy tworzą innowacje, zakładają i rozwijają nowe przedsiębiorstwa oraz działają na rzecz gospodarki i społeczeństwa. Udział w konkursie wiąże się bowiem z możliwością wypromowania firmy, pokazania jej w nowym środowisku, odświeżenia, jak i nawiązania nowych kontaktów.
Patronaty
V edycja konkursu odbywa się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. W każdej edycji Konkursu wyróżnia się 3 kategorie organizacji oraz osób współpracujących stosownie do stopnia zaangażowania: Patroni Honorowi, Partnerzy Strategiczni i Partnerzy. W tym roku partnerami są:
- Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Zarządzania UW
- Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii
- Centrum Współpracy i Dialogu UW
- NaviRisk Sp. Z o.o.
- Eastshield Sp. Z o.o.
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie www.przedsiebiorcaroku.uw.edu.pl. Zgłoszenia można przesyłać od 19 stycznia do 4 kwietnia 2022 roku. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbędzie się 2 czerwca 2022